MC14504BDG, Транслятор уровня напряжения, 6 входов, 8.8мА, 160нс, 3В до 18В, SOIC-16
- Производитель
- ON Semiconductor
- Полное описание
The MC14504BDG is a hexagonal non-inverting Level Shifter using CMOS technology. The level shifter will shift a TTL signal to CMOS logic levels for any CMOS supply voltage between 5 and 15V. A control input also allows interface from CMOS to CMOS at one logic level to another logic level - either up or down level translating is accomplished by selection of power supply levels VDD and VCC. The VCC level sets the input signal levels while VDD selects the output voltage levels. UP translates from a low to a high voltage or DOWN translates from a high to a low voltage.
• Input threshold can be shifted for TTL compatibility
• Diode protected inputs to VSS
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Схемы Сдвига Уровня
Технические параметры
| Выходной Ток | 8.8мА |
| Минимальная Рабочая Температура | -55 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 125 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 18В |
| Минимальное Напряжение Питания | 3В |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Количество Входов | 6 |
| Задержка Распространения | 160нс |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | SOIC |
| Тип Логики | Уровневый Транслятор |
| Maximum High Level Output Current | -4.2mA |
| Maximum Operating Temperature | +125 C |
| Length | 10mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 550 ns @ 15 V |
| Brand | ON Semiconductor |
| Package Type | SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Translation | CMOS, TTL to CMOS |
| Minimum Operating Temperature | -55 C |
| Width | 4mm |
| Logic Family | 4000 |
| Height | 1.5mm |
| Logic Function | Voltage Level Shifter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5mm |
| Maximum Low Level Output Current | 4.2mA |
| Вес, г | 0.293 |


