TXS0104ED, Транслятор уровня напряжения, двунаправленный, 4 входа, 1мА, 165нс, 24МБ/с, 1.65В до 3.6В, SOIC-14
- Производитель
- Texas Instruments
- Полное описание
The TXS0104ED is a 4-bit Bidirectional Voltage-level Shifter for open-drain and push-pull applications. This non-inverting translator uses two separate configurable power-supply rails. The A port is designed to track VCCA and accepts any supply voltage from 1.65 to 3.6V. VCCA must be less than or equal to VCCB. The B port is designed to track VCCB and accepts any supply voltage from 2.3 to 5.5V. This allows for universal low-voltage bidirectional translation between any of the 1.2, 1.5, 1.8, 2.5, 3.3 and 5V voltage nodes. When the output-enable (OE) input is low, all outputs are placed in the high-impedance state. The TXS0104E is designed so that the OE input circuit is supplied by VCCA. To ensure the high-impedance state during power up or power down, OE should be tied to GND through a pull-down resistor. The minimum value of the resistor is determined by the current-sourcing capability of the driver.
• No direction-control signal needed
• Maximum data rates (24Mbps (push pull), 2Mbps (open drain))
• 1.65 to 3.6V on A port and 2.3 to 5.5V on B port (VCCA <,= VCCB)
• No power-supply sequencing required, either VCCA or VCCB can be ramped first
• Latch-up performance exceeds 100mA per JESD 78, class II
• Green product and no Sb/Br
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Схемы Сдвига Уровня
Технические параметры
| Выходной Ток | 1ма |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 3.6В |
| Минимальное Напряжение Питания | 1.65В |
| Количество Выводов | 14вывод(-ов) |
| Количество Входов | 4 |
| Задержка Распространения | 165нс |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | SOIC |
| Тип Логики | Уровневый Транслятор |
| Максимальный выходной ток высокого уровня | -0.02mA |
| Максимальная рабочая температура | +85 C |
| Длина | 8.65мм |
| Максимальное время задержки распространения при максимальной CL | 260 ns@ 2.5 V |
| Минимальное рабочее напряжение питания | 1,65 В, 2,3 В |
| Производитель | Texas Instruments |
| Тип корпуса | SOIC |
| Тип монтажа | Surface Mount |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 3.91мм |
| Высота | 1.58мм |
| Логическая функция | Преобразователь уровня напряжения |
| Тип выхода | Открытый сток |
| Максимальное рабочее напряжение питания | 3,6 В, 5,5 В |
| Число контактов | 14 |
| Размеры | 8.65 x 3.91 x 1.58мм |
| Максимальный выходной ток низкого уровня | 1mA |
| Вес, г | 0.272 |


