TXS0102YZPR, Транслятор уровня напряжения, 2 входа, 1мА, 4.6нс, 1.65В до 5.5В, DSBGA-8
- Производитель
- Texas Instruments
- Полное описание
The TXS0102YZPR is a 2-bit Bidirectional Voltage Level Shifter for open-drain and push-pull application. This non-inverting translator is a bidirectional voltage-level translator and can be used to establish digital switching compatibility between mixed-voltage systems. It uses two separate configurable power-supply rails, with the A ports supporting operating voltages from 1.65 to 3.6V while it tracks the VCCA supply and the B ports supporting operating voltages from 2.3 to 5.5V while it tracks the VCCB supply. This allows the support of both lower and higher logic signal levels while providing bidirectional translation capabilities between any of the 1.8, 2.5, 3.3 and 5V voltage nodes. When the OE input is low, all I/Os are placed in the high-impedance state, which significantly reduces the power-supply quiescent current consumption. To ensure the high-impedance state during power up or power down, OE should be tied to GND through a pull-down resistor.
• No direction-control signal needed
• VCC Isolation feature - If either VCC input is at GND, both ports are in the high-impedance state
• No power-supply sequencing required - Either VCCA or VCCB can be ramped first
• Ioff Supports partial-power-down mode operation
• Latch-up performance exceeds 100mA per JESD 78, Class II
• 24Mbps (push pull) Maximum data rates
• 2Mbps (open drain) Maximum data rates
• Green product and no Sb/Br
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Схемы Сдвига Уровня
Технические параметры
| Выходной Ток | 1ма |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 1.65В |
| Количество Выводов | 8вывод(-ов) |
| Количество Входов | 2 |
| Задержка Распространения | 4.6нс |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | DSBGA |
| Тип Логики | Уровневый Транслятор |
| Максимальный выходной ток высокого уровня | 20мкА |
| Максимальная рабочая температура | +85 C |
| Длина | 1.92мм |
| Минимальное рабочее напряжение питания | 1,65 (порт A) В, 2,3 (порт B) В |
| Максимальное время задержки распространения при максимальной CL | 102 ns @ 5 V (B to A), 198 ns @ 5 V (A to B) |
| Производитель | Texas Instruments |
| Тип корпуса | DSBGA |
| Тип монтажа | Поверхностный монтаж |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 0.918мм |
| Высота | 0.31мм |
| Логическая функция | Преобразователь уровня напряжения |
| Тип выхода | С 3 состояниями, открытый сток |
| Максимальное рабочее напряжение питания | / В |
| Число контактов | 8 |
| Размеры | 1.918 x 0.918 x 0.31мм |
| Максимальный выходной ток низкого уровня | 1mA |
| Вес, г | 0.052 |


