PCA9306DCTT, Транслятор уровня напряжения, 2 входа, 64мА, 1.5нс, 1.2В до 3.3В, SSOP-8
- Производитель
- Texas Instruments
- Полное описание
The PCA9306DCTT is a 2-bit bidirectional I?C Bus and SMBus Voltage-level Shifter with an enable input. The PCA9306 allows bidirectional voltage translations between 1.2 and 5V without the use of a direction pin. The low ON-state resistance of the switch allows connections to be made with minimal propagation delay. When EN is high, the translator switch is ON and the SCL1 and SDA1 I/O are connected to the SCL2 and SDA2 I/O, respectively, allowing bidirectional data flow between ports. When EN is low, the translator switch is off and a high-impedance state exists between ports.
• I?C and SMBus compatible
• Provides bidirectional voltage translation with no direction pin
• Lock-up-free operation for isolation when EN = Low
• Flow through pinout for ease of printed-circuit board trace routing
• Latch-up performance exceeds 100mA per JESD 78
• ESD protection exceeds JESD 22
• Green product and no Sb/Br
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Схемы Сдвига Уровня
Технические параметры
| Выходной Ток | 64мА |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 3.3В |
| Минимальное Напряжение Питания | 1.2В |
| Количество Выводов | 8вывод(-ов) |
| Количество Входов | 2 |
| Задержка Распространения | 1.5нс |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | SSOP |
| Тип Логики | Уровневый Транслятор Напряжения |
| Максимальная рабочая температура | +85 C |
| Длина | 2.95мм |
| Абсолютное время задержки распространения | 1.4нс |
| Минимальное рабочее напряжение питания | 0 В |
| Производитель | Texas Instruments |
| Тип корпуса | SSOP |
| Тип монтажа | Поверхностный монтаж |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 2.8мм |
| Высота | 1.29мм |
| Максимальное рабочее напряжение питания | 5 В |
| Число контактов | 8 |
| Размеры | 2.95 x 2.8 x 1.29мм |
| Вес, г | 0.227 |


