74HC157D, Мультиплексор, семейство HC, 2 входа, 4 выхода, 5.2мА, 2В - 6В, SOIC-16
- Производитель
- Nexperia
- Полное описание
The 74HC157D is a 2-input Quad Multiplexer pin compatible with low-power Schottky TTL. It selects 4-bit of data from two sources under the control of a common data select input (S). The enable input (E) is active LOW. When E is HIGH, all of the outputs (1Y to 4Y) are forced low regardless of all other input conditions. Moving the data from two groups of registers to four common output buses is a common use of the multiplexer. The state of the common data select input (S) determines the particular register from which the data comes. It can also be used as function generator. The device is useful for implementing highly irregular logic by generating any four of the 16 different functions of two variables with one variable common. It is logic implementation of a 4-pole, 2-position switch, where the position of the switch is determined by the logic levels applied to S.
• Low power dissipation
• Non-inverting data path
• CMOS Input level
• Complies with JEDEC standard No. 7A
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Кодеры / Декодеры
Технические параметры
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 125 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 6В |
| Минимальное Напряжение Питания | 2В |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Количество Выходов | 4выход(-ов) |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | SOIC |
| Тип Логики | мультиплексор |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74HC157 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 74157 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74HC |
| Количество каналов на ИС | 1 |
| Максимальная рабочая температура | +125 C |
| Длина | 10мм |
| Типичное одиночное напряжение питания | 5 В |
| Тип выходного сигнала | Дифференциальный |
| Производитель | NXP |
| Тип источника питания | Одинарный |
| Тип корпуса | SOIC |
| Максимальное рассеяние мощности | 500 мВт |
| Количество выходов на элемент | 4 |
| Мультиплексорная архитектура | 2:1 |
| Количество входов на элемент | 8 |
| Тип входного сигнала | Дифференциальный |
| Тип монтажа | Поверхностный монтаж |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 4мм |
| Высота | 1.45мм |
| Тип переключателя | Мультиплексор |
| Число контактов | 16 |
| Размеры | 10 x 4 x 1.45мм |
| Конфигурация | Четырехканальный 2:1 |
| Вес, г | 0.236 |


