MM74HC138MX, Декодер / демультиплексор, семейство HC, 8 выходов, 2В - 6В, NSOIC-16
- Производитель
- ON Semiconductor
- Полное описание
The MM74HC138MX is a 3-to-8 Line Decoder utilizes advanced silicon-gate CMOS technology and is well suited to memory address decoding or data routing applications. The circuit features high noise immunity and low power consumption usually associated with CMOS circuitry, yet has speeds comparable to low power Schottky TTL logic. The MM74HC138 has 3 binary select inputs (A, B and C). If the device is enabled, these inputs determine which one of the eight normally high outputs will go low. Two active low and one active high enables (G1, G2A\ and G2B\) are provided to ease the cascading of decoders. The decoder's outputs can drive 10 low power Schottky TTL equivalent loads and are functionally and pin equivalent to the 74LS138. All inputs are protected from damage due to static discharge by diodes to VCC and ground.
• Fanout of 10 LS-TTL loads
• 80µA Maximum low quiescent current
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Кодеры / Декодеры
Технические параметры
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 6В |
| Минимальное Напряжение Питания | 2В |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Количество Выходов | 8выход(-ов) |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | NSOIC |
| Тип Логики | 3-до-8 Линий Декодер / Демультиплексор |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74HC138 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 74138 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74HC |
| Maximum Operating Temperature | +85 C |
| Number of Elements per Chip | 32 |
| Length | 10mm |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Brand | ON Semiconductor |
| Polarity | Inverting |
| Package Type | SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Width | 6.198mm |
| Logic Family | 74HC |
| Height | 1.499mm |
| Logic Function | Decoder |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 10 x 6.198 x 1.499mm |
| Demultiplexing Capability | 3-of-8 |
| Вес, г | 0.143 |


