NC7SV157P6X, Multiplexer, 1 Channels, 2:1, 0.9 V to 3.6 V, SC-70-6
- Производитель
- ON Semiconductor
- Полное описание
The NC7SV157P6X is a 2-input single Non-inverting Multiplexer from Fairchild's Ultra low Power-A (ULP-A) series of TinyLogic®. ULP-A is ideal for applications that require extreme high speed, high drive and low power. This product is designed for a wide low voltage operating range (0.9 to 3.6V VCC) and applications that require more drive and speed than the TinyLogic ULP series, but still offer best in class low power operation. The NC7SV157 is uniquely designed for optimized power and speed and is fabricated with an advanced CMOS technology to achieve high-speed operation while maintaining low CMOS power dissipation.
• Power-OFF high impedance inputs and outputs
• Uses patented Quiet Series™ noise/EMI reduction circuitry
• Ultra low dynamic power
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Мультиплексоры / Демультиплексоры
Технические параметры
| Количество каналов | 1канал(-ов) |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 3.6В |
| Минимальное Напряжение Питания | 900мВ |
| Количество Выводов | 6вывод(-ов) |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | sc-70 |
| Тип Логики | мультиплексор |
| Конфигурация Линии | 2:1 |
| Базовый Номер / Семейство Логики | NC7S157 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 74157 |
| Семейство Логической Микросхемы | NC7S |
| Максимальная рабочая температура | +85 C |
| Количество каналов на ИС | 1 |
| Длина | 2мм |
| Типичное одиночное напряжение питания | 0.9 ? 3.6 V |
| Тип выходного сигнала | Односторонний |
| Производитель | ON Semiconductor |
| Тип источника питания | Одинарный |
| Тип корпуса | SC-70 |
| Количество выходов на элемент | 1 |
| Мультиплексорная архитектура | 2:1 |
| Количество входов на элемент | 2 |
| Тип входного сигнала | Односторонний |
| Тип монтажа | Поверхностный монтаж |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 1.25мм |
| Высота | 0.9мм |
| Тип переключателя | Мультиплексор |
| Число контактов | 6 |
| Размеры | 2 x 1.25 x 0.9мм |
| Вес, г | 0.033 |


