MM74HC595MTCX, Регистр сдвига, семейство HC, 74HC595, Последовательный в Параллельный, 1 Элемент, 8 бит, TSSOP
- Производитель
- ON Semiconductor
- Полное описание
The MM74HC595MTCX is a 8-bit high-speed Shift Register with output latches. It utilizes advanced silicon-gate CMOS technology. This device possesses the high noise immunity and low power consumption of standard CMOS integrated circuits, as well as the ability to drive 15 LS-TTL loads. This device contains an eight-bit serial-in, parallel-out, shift register that feeds an eight-bit D-type storage register. The storage register has eight 3-state outputs. Separate clocks are provided for both the shift register and the storage register. The shift register has a direct overriding clear, serial input and serial output (standard) pins for cascading. Both the shift register and storage register use positive-edge triggered clocks. If both clocks are connected together, the shift register state is one clock pulse ahead of the storage register. The 74HC logic family is speed, function and pin-out compatible with the standard 74LS logic family.
• Cascadable
• Shift register has direct clear
• 80µA Maximum low quiescent current
• 1µA Maximum low input current
• 8-bit Serial-in, parallel-out shift register with storage
• DC to 30MHz guaranteed shift frequency
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Сдвигающие Регистры
Технические параметры
| Количество элементов | 1 Элемент |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 6В |
| Минимальное Напряжение Питания | 2В |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Тип Выхода Микросхемы | С Тремя Состояниями |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | TSSOP |
| Функция Сдвига Регистра | Последовательный в Параллельный |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74HC595 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 74595 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74HC |
| Количество Бит на Элемент | 8бит |
| Maximum Operating Temperature | +85 C |
| Number Of Elements | 1 |
| Length | 5mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Brand | ON Semiconductor |
| Package Type | TSSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Width | 4.4mm |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Logic Family | 74HC |
| Height | 0.9mm |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Stages | 8 |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9mm |
| Вес, г | 4.536 |


