74VHC595MTCX, Регистр сдвига, 74VHC595, Последовательный в Параллельный, 1 Элемент, 8 бит, TSSOP, 16 вывод(-ов)
- Производитель
- ON Semiconductor
- Полное описание
The 74VHC595MTCX is a 8-bit high-speed CMOS Shift Register with output latches. It is fabricated with silicon gate CMOS technology. It achieves the high-speed operation similar to equivalent Bipolar Schottky TTL while maintaining the CMOS low power dissipation. This device contains an 8-bit serial-in, parallel-out shift register that feeds an 8-bit D-type storage register. The storage register has eight 3-STATE outputs. Separate clocks are provided for both the shift register and the storage register. The shift register has a direct-overriding clear, serial input and serial output (standard) pins for cascading. Both the shift register and storage register use positive-edge triggered clocks. If both clocks are connected together, the shift register state will always be one clock pulse ahead of the storage register. An input protection circuit insures that 0 to 7V can be applied to the input pins without regard to the supply voltage.
• Power down protection is provided on all inputs
• High noise immunity
• Low power dissipation
• Pin and function compatible with 74HC595
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Сдвигающие Регистры
Технические параметры
| Количество элементов | 1 Элемент |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 2В |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Тип Выхода Микросхемы | С Тремя Состояниями |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | TSSOP |
| Функция Сдвига Регистра | Последовательный в Параллельный |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74VHC595 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 74595 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74VHC |
| Количество Бит на Элемент | 8бит |
| Максимальная рабочая температура | +85 C |
| Количество элементов | 1 |
| Длина | 5мм |
| Минимальное рабочее напряжение питания | 2 V |
| Производитель | ON Semiconductor |
| Тип корпуса | TSSOP |
| Тип монтажа | Поверхностный монтаж |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 4.4мм |
| Рабочий режим | Последовательный/параллельный |
| Семейство логических элементов | 74VHC |
| Высота | 0.9мм |
| Логическая функция | Сдвиговый регстр |
| Количество ступеней | 8 |
| Тип пуска | Положительный перепад |
| Максимальное рабочее напряжение питания | 5,5 В |
| Число контактов | 16 |
| Размеры | 5 x 4.4 x 0.9мм |
| Тип направления | Однонаправленный |
| Вес, г | 0.191 |


