74VHC164MTCX, Регистр сдвига, семейство HC, 74VHC164, Последовательный в Параллельный, 1 Элемент, 8 бит, TSSOP
- Производитель
- ON Semiconductor
- Полное описание
The 74VHC164MTCX is a 8-bit serial-in parallel-out Shift Register fabricated with silicon gate CMOS technology. It achieves the high-speed operation similar to equivalent Bipolar Schottky TTL while maintaining the CMOS low power dissipation. Serial data is entered through a 2-input AND gate synchronous with the low-to-high transition of the clock. The device features an asynchronous Master Reset which clears the register, setting all outputs low independent of the clock. An input protection circuit insures that 0 to 7V can be applied to the input pins without regard to the supply voltage. This device can be used to interface 5 to 3V systems and two supply systems such as battery backup. This circuit prevents device destruction due to mismatched supply and input voltages.
• Power down protection provided on all inputs
• Low noise
• Pin and function compatible with 74HC164
• Low power dissipation
• High noise immunity
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Сдвигающие Регистры
Технические параметры
| Количество элементов | 1 Элемент |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 2В |
| Количество Выводов | 14вывод(-ов) |
| Тип Выхода Микросхемы | неинвертирующий |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | TSSOP |
| Функция Сдвига Регистра | Последовательный в Параллельный |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74VHC164 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 74164 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74VHC |
| Количество Бит на Элемент | 8бит |
| Максимальная рабочая температура | +85 C |
| Количество элементов | 1 |
| Длина | 10.2мм |
| Тип сброса | Асинхронный |
| Минимальное рабочее напряжение питания | 2 В |
| Производитель | ON Semiconductor |
| Тип корпуса | SOP |
| Тип монтажа | Поверхностный монтаж |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 5.3мм |
| Рабочий режим | Последовательный - параллельный |
| Семейство логических элементов | VHC |
| Высота | 1.8мм |
| Логическая функция | Сдвиговый регстр |
| Количество ступеней | 8 |
| Максимальное рабочее напряжение питания | 5.5 V |
| Число контактов | 14 |
| Размеры | 10.2 x 5.3 x 1.8мм |
| Вес, г | 0.102 |


