74LVC1G08SE-7, Логический элемент И, семейство LVC, 1 элемент, 2 входа, 32мА, 1.65В до 5.5В, SOT-353-5
- Производитель
- Diodes Incorporated
- Полное описание
The 74LVC1G08SE-7 is a single 2-input positive AND Gate with a standard push-pull output. The device is designed for operation with a power supply range of 1.65 to 5.5V. The inputs are tolerant to 5.5V allowing this device to be used in a mixed voltage environment. The device is fully specified for partial power down applications using IOFF. The IOFF circuitry disables the output preventing damaging current backflow when the device is powered down. The gate performs the positive Boolean function Y = A • B or Y = (A\ + B\)\.
• ±24mA Output drive at 3.3V
• CMOS low power consumption
• IOFF Supports partial-power-down mode operation
• Inputs accept up to 5.5V
• ESD protection tested per JESD 22
• Latch-up exceeds 100mA per JESD 78, Class I
• Direct interface with TTL levels
• Green product and no Sb/Br
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Вентили и Инверторы
Технические параметры
| Выходной Ток | 32мА |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 1.65В |
| Количество Выводов | 5вывод(-ов) |
| Количество Входов | 2 |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | SOT-353 |
| Тип Логики | и |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74LVC1G08 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 741G08 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74LVC |
| Maximum Operating Temperature | +125 C |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 5.5ns |
| Package Type | SOT-353 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 1.35mm |
| Height | 1mm |
| Output Type | Push-Pull |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1mm |
| Maximum Low Level Output Current | 32mA |
| Maximum High Level Output Current | -32mA |
| Number Of Elements | 1 |
| Length | 2.2mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Brand | DiodesZetex |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Logic Family | LVC |
| Logic Function | AND |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Вес, г | 0.006 |


