74AHC1G14SE-7, Инвертор, семейство ACH, 1 вход, 8мА, двухтактный, 2В до 5.5В, SOT-353-5
22 руб.
- Производитель
- Diodes Incorporated
- Полное описание
The 74AHC1G14SE-7 is a single 1-input Schmitt-trigger Inverter Gate with a standard push-pull output. The device is designed for operation with a power supply range of 2 to 5.5V. The gate performs the positive Boolean function Y = A\. The device features Schmitt-trigger action at all inputs make the circuit tolerant for slower input rise and fall time.
• ±8mA Output drive at 5V
• CMOS low power consumption
• ESD protection per JESD 22
• Latch-up exceeds 100mA per JESD 78, Class II
• Green product and no Sb/Br
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Вентили и Инверторы
Технические параметры
| Выходной Ток | 8мА |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 150 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 2В |
| Количество Выводов | 5вывод(-ов) |
| Количество Входов | 1 |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | SOT-353 |
| Тип Логики | инвертор |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74AHC1G14 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 741G14 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74AHC |
| Maximum High Level Output Current | -8mA |
| Maximum Operating Temperature | +125 C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Length | 2.2mm |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 13.5ns |
| Brand | DiodesZetex |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Package Type | SOT-353 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Width | 1.35mm |
| Logic Family | AHC |
| Height | 1mm |
| Logic Function | Inverter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1mm |
| Maximum Low Level Output Current | 4mA |
| Вес, г | 0.016 |


