74AHC1G86W5-7, Логический элемент исключающее ИЛИ, семейство ACH, 2 входа, 1 элемент, 8мА, двухтактный, 2В до 5.5В
25 руб.
- Производитель
- Diodes Incorporated
- Полное описание
The 74AHC1G86W5-7 is a single 2-input positive Exclusive-OR Gate with a standard push-pull output. The device is designed for operation with a power supply range of 2 to 5.5V. The gate performs the positive Boolean function Y = A ? B or Y = A\B + AB\. The device features Schmitt-trigger action at all inputs make the circuit tolerant for slower input rise and fall time.
• ±8mA Output drive at 5V
• CMOS low power consumption
• ESD protection per JESD 22
• Latch-up exceeds 100mA per JESD 78, Class II
• Green product and no Sb/Br
Полупроводники - Микросхемы\Логика\Вентили и Инверторы
Технические параметры
| Выходной Ток | 8мА |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 150 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 2В |
| Количество Выводов | 5вывод(-ов) |
| Количество Входов | 2 |
| Стиль Корпуса Микросхемы Логики | SOT-25 |
| Тип Логики | XOR |
| Базовый Номер / Семейство Логики | 74AHC1G86 |
| Базовый Номер Микросхемы Логики | 741G86 |
| Семейство Логической Микросхемы | 74AHC |
| Maximum Operating Temperature | +125 C |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 11.5ns |
| Package Type | SOT-25 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 1.7mm |
| Height | 1.3mm |
| Output Type | Push-Pull |
| Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1.3mm |
| Maximum Low Level Output Current | 4mA |
| Maximum High Level Output Current | -8mA |
| Number Of Elements | 1 |
| Length | 3.1mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Brand | DiodesZetex |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Logic Family | AHC |
| Logic Function | XOR |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Вес, г | 0.016 |


